მთავარიპროცედურაადამიანის ორგანიზმში აღმოაჩინეს ბაქტერიების 35 ახალი სახეობა
ადამიანის ორგანიზმში აღმოაჩინეს ბაქტერიების 35 ახალი სახეობა
შვეიცარიაში, ბაზელის საუნივერსიტეტო ჰოსპიტალში, მეცნიერებმა ბაზელის საუნივერსიტეტო საავადმყოფოში პაციენტების ორგანიზმიდან აღებულ ნიმუშებში ბაქტერიების 30-ზე მეტ ახალი სახეობას მიაკვლიეს
შესაძლოა, მათთან დაკავშირებული ინფექციების მკურნალობაში დაგვეხმაროს. კვლევით დადგინდა, რომ ბუნებაში მრავალი პათოგენია, რომელთა შესახებაც არაფერი ვიცით.
„ბაქტერიების ახალი სახეობებისა და მათი კლინიკური გამოვლენის ასეთი პირდაპირი კავშირის შესახებ ნაშრომები წარსულში იშვიათადაა გამოქვეყნებული”, — აცხადებენ ავტორები.
გოლდენბერგერი და თანაავტორები 2014 წლიდან აგროვებენ და აანალიზებენ პაციენტის ნიმუშებს.
მათ 61 პათოგენი შეისწავლეს, რომელთაც ჯანმრთელობის სხვადასხვა პრობლემის მქონე პაციენტების ბიოლოგიურ ნიმუშებში მიაგნეს. ტრადიციული მეთოდებით ბაქტერიების გენომის გაშიფვრა მარტივი არ აღმოჩნდა, ამიტომ სპეციალისტებმა სხვა გზას მიმართეს და შედეგები უკვე იდენტიფიცირებულ შტამებს შეადარეს.
საბოლოოდ, 35 ახალი სახეობა გამოვლინდა, რომელთაგანაც 27 სისხლის კულტურებიდან ან ღრმა ქსოვილების ნიმუშებიდან გამოაცალკევეს. 7 სახეობა კლინიკურ შესაბამისობაშიც დაფიქსირდა, ანუ თითოეული მათგანი ინფექციის წყარო აღმოჩნდა.
სიას უკვე დაემატა 20-ზე მეტი ახალი სახეობა – რაც, იმედია, ხელს შეუწყობს ინფექციების შემდგომი დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის გაუმჯობესებას.
„მსგავსი პირდაპირი კავშირები ბაქტერიების ახლად იდენტიფიცირებულ სახეობებს შორის და მათ კლინიკურ მნიშვნელობას შორის იშვიათად ქვეყნებდებოდა“, – ნათქვამია წამყვანი ავტორის დოქტორ დანიელ გოლდენბერგერის განცხადებაში.
ახალი სახეობების უდიდესი ნაწილი 2 გვარს მიეკუთვნება: Corynebacterium-სა და Schaalia-ს. მათში შემავალი ბაქტერიები ადამიანის კანისა და ლორწოვანი გარსის მიკრობიომის ნაწილია, მაგრამ შესაძლოა, სისხლში მოხვედრისას ჩვენს ჯანმრთელობას საფრთხე შეუქმნას.
61 ნიმუშიდან ერთ-ერთი ძნელად იდენტიფიცირებად ჯგუფში შედის. ეს პათოგენი ნელ-ნელა იკრებს ძალებს. ის 2022 წელს ძაღლისა და კატის ნაკბენებიდან აღებულ მასალაში აღმოაჩინეს.
მეცნიერებს იმედი აქვთ, რომ უკანასკნელი შედეგები ბაქტერიების კლინიკურ და ეკოლოგიურ როლში უკეთ გაგვარკვევს. ავტორთა ნაშრომი გამოცემაში BMC Microbiology გამოქვეყნდა.