მთავარიუსაფრთხო მომსახურება“არავინ დარჩეს ყურადღების მიღმა” - 0-დან 6 წლამდე ასაკის ბავშვის შეფასების კითხვარის...
“არავინ დარჩეს ყურადღების მიღმა” – 0-დან 6 წლამდე ასაკის ბავშვის შეფასების კითხვარის საპილოტე პროექტის განხორციელებას გეგმავს
აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი, ნინო ნიჟარაძე, მოადგილეებთან ერთად, World Vision საქართველოსა და ავსტრიის წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლები.
“არავინ დარჩეს ყურადღების მიღმა” – პროექტის ფარგლებში, World Vision საქართველო ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის ფინანსური მხარდაჭერით, დაავადებათა კონტროლის ეროვნულ ცენტრთან ერთად, ქ. ბათუმში, 0-დან 6 წლამდე ასაკის ბავშვის შეფასების კითხვარის საპილოტე პროექტის განხორციელებას გეგმავს.
პროექტში პირველადი ჯანდაცვის ცენტრის ოჯახის ექიმები და პედიატრები ჩაერთვებიან, დაგეგმილია სამედიცინო პერსონალის ტრენინგები და ტექნიკური აღჭურვა.
ამავე პროექტის ფარგლებში, გადამზადდებიან ოჯახის ექიმები და ეპიდემიოლოგები, შეიქმნება საკომუნიკაციო სტრატეგია გადამდებ დაავადებათა (ტუბერკულოზი, C ჰეპატიტისა და აივ/შიდსი) პრევენციისათვის, აგრეთვე მოხდება საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრების ტექნიკური მხარდაჭერაც.
პროექტი – არავინ დარჩეს ყურადღების მიღმა”, COVID-19 პანდემიით დაზარალებული ჯანმრთელობისა და ბავშვთა დაცვის სისტემის გაძლიერებას ისახავს მიზნად.