გვესაუბრა პროფესორი, ორგანიზაცია – „აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე“ ხელმძვანელი, გიორგი ფხაკაძე:
„ინდური შტამი არის იგივე ბრიტანული შტამი, ინდური შტამი უფრო სწრაფად ვრცელდება, ვრცელდება უფრო ახალგაზრდებში და ბავშვებში. უჰანის ვირუსი უკვე დამარხულია. თითქმის აღარ არსებობს საქართველოში. ძირითადად ბრიტანული შტამია გავრცელებული.
როცა ვთქვი, საქართველოში უკვე იყო გავრცელებული ბრიტანული შტამი, მთავრობა ჯიუტად ამბობდა, არ იყო გავრცელებული, ერთი თვის შემდეგ კი აღიარეს, რომ იყო..
ინდურ შტამთან დაკავშირებით სანერვიულო არაფერია. სიკვდილიანობასთან დაკავშირებით იგივე მაჩვენებელია, მკურნალობაც იგივეა. ამ კუთხით არაფერი შეცვლილა.
რაც შეეხება ვაქცინებს. ერთი თვის წინ არანაიარი კვლევა არ არსებობდა ინდური შტამის წინააღმდეგ, მიმდინარეობდა კვლევის პროცესი, არ იყო შედეგები დადებული. რამდენიმე დღის წინ დაიდო პირველი შედეგები და ისიც მარტო 1000 ადამიანზე.
ეს პატარა კვლევა გვეუბნება:
1.„ფაიზერის“ ვაქცინა არის უფრო ეფექტური როგორც ბრიტანული, ასევე ინდური შტამის წინააღმდეგ. ბრიტანული შტამის წინააღმდეგ არის 94%, ინდური შტამის წინააღმდეგ არის 88% ეფექტურობა. მეორე დოზას როცა გაიკეთებთ, – დაცულობა არის ორი კვირის შემდეგ.
2. „ასტრაზენეკას“ ვაქცინის შემთხვევაშიც არის იგივე, მეორე დოზას როცა გაიკეთებთ, – დაცულობა არის ორი კვირის შემდეგ. საუბარი არის ასევე, – სამი კვირის შემდეგ დგება ეს დაცულობა. ბრიტანული შტამის წინააღმდეგ ეფექტურობა არის 66%, თუ 100 ადამიანი გაიკეთებს „ასტრაზენეკას“ ვაქცინას, 66 ადამიანი იქნება დაცული, 44 ადამიანი არ იქნება დაცული ბრიტანული შტამისგან.
ინდურ შტამთან მიმართებაში კვლევამ აჩვენა, რომ არის 60%, – 100 ადამიანი გაიკეთებს „ასტრაზენეკას“ ვაქცინას, 60% იქნება დაცული, 40% არ იქნება დაცული.
სხვა „გოგლი-მოგვლი“ ვაქცინების შესახებ არანაირი კვლევა არ არის ჩატარებული დამოუკიდებელი ექსპერტების მიერ.
როცა ამბობენ, რომ ჩინური ვაქცინაც კარგია, ამასთან დაკავშირებით არ არსებობს არც ერთი კვლევა დამოუკიდებელი ექსპერტების მიერ ჩატარებული. „მელამ თავის კუდი მოწმედ მოიყვანა“, – არ გვინდა ასეთი კვლევები!
ის ვარაუდები, რომლებიც არსებობს ამჟამად ჩინურ ვაქცინასთან დაკავშირებით, ხომ ნახეთ სეიშელის მაგალითი სახეზეა, ასევე გაერთიანებული ემირატების კვლევები (იქ აწარმოებენ იმ ვაქცინას, რომელიც საქართველოშია ჩამოტანილი). იქ ჩატარებულ კვლევებთან დაკავშირებითაც არის ძალიან ბევრი კითხვის ნიშანი!
ჩათვალეთ, რომ გიორგი ფხაკაძე ჩინურ ვაქცინასთან დაკავშირებით არის ყველაზე დიდი ანტივაქსერი.
ძლიერ მარეგულირებლებზე თუ ვლაპარაკობთ საქართველოში, ძლიერი მარეგულირებელი არის აშშ. აშშ-ში კი არის ფაიზერი, მოდერნა და ჯონსონი და ჯონსონი. ევროკავშირმა მიიღო გადაწყვეტილება, პირველი ივლისიდან იქნება კოვიდპასი. ვინაიდან ძალიან ბევრი ყალბი ტესტები იყო ევროკავშირში და ევროკავშირის გარეთ.
საქართველოში, ერთ-ერთი კლინიკა თურმე ყიდის კოვიდპასპორტებს, ეს არის დანაშაული! კოვიდტესტები არის უფასო!
ლინკი: https://www.accreditation.ge/post/%E1%83%A2%E1%83%A7%E1%83%A3%E1%83%98%E1%83%9A%E1%83%98-%E1%83%A3%E1%83%9C%E1%83%93%E1%83%90-%E1%83%98%E1%83%A1%E1%83%AF%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%9D%E1%83%93%E1%83%94%E1%83%A1-%E1%83%9A%E1%83%98%E1%83%AA%E1%83%94%E1%83%9C%E1%83%96%E1%83%98%E1%83%98%E1%83%A1-%E1%83%A8%E1%83%94%E1%83%A9%E1%83%94%E1%83%A0%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%98%E1%83%A1-%E1%83%A1%E1%83%90%E1%83%99%E1%83%98%E1%83%97%E1%83%AE%E1%83%98-%E1%83%92%E1%83%98%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%92%E1%83%98-%E1%83%A4%E1%83%AE%E1%83%90%E1%83%99%E1%83%90%E1%83%AB%E1%83%94
ვაშინგტონ პოსტისა და ნიუ იორკს ტაიმსის სააგენტოებმა სათაურად დაწერეს, რომ ვირუსი შეიძლება იყოს მთელი ცხოვრება. ეს არის ტყუილი. ამ ყალბ ინფორმაციას რატომ არ ბლოკავთ? მე რომ გადამეკიდეთ!
ახლა გეტყვით, სიმართლე რა არის:
2007 წელს დაიბეჭდა ძალიან საინტერესო სტატია, ადამიანი, რომელიც გადაიტანს ნებისმიერი ტიპის ვირუსს, არის შანსი, თეორიასთან არის უფრო ახლოს, რომ ადამიანის ძვლის ტვინში ინახება ეს ინფორმაცია, პრაქტიკულად ჩვენ ამას ვსწავლობთ და მთელი ცხოვრების მანძილზე, შეიძლება 10 წელიწადი და უფრო დიდი ხანი ეს ინფორმაცია არის ჩვენში და ჩვენ შეგვიძლია გამოვიმუშაოთ ანტისხეულები.
ამ 2007 წლის სტატიის საფუძველზე გაკეთდა ძალიან პატარა კვლევა – 77 ადამიანზე. კვლევა ამბობს, რომ ადამიანებმა, ვინც გადაიტანა კოვიდი, შესაძლებელია ვირუსმა ჩვენი ორგანიზმი ისწავლოს და ანტისხეულები ჩვენს ორგანიზმში იყოს 10 წელი და მეტი. გამიხარდებოდა, ეს სიმართლე რომ იყოს. ჩვენ გვაქვს არაერთი ქეისი, რომ არის რეინფიცირება. ფაქტია, რომ ძალიან დიდი რეინფიცირების შემთხვევები არ არის. 2007 წლის თეორიას რაღაც საფუძველი აქვს, მაგრამ რეალურად საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კუთხით მე ამაზე ფოკუსირებას არ გავაკეთებდი. ყველა მთავარი მომენტი, იგივე კვლევაში ნახეთ, ინგლისურად წერია, რომ ის ადამიანები, ვინც ვაქცინა გაიკეთა, მათზე ეს არ ვრცელდება, შესაძლებელია, ვინც გაიკეთა ვაქცინა, 6-დან 12 თვემდე მოუწევს.
ჩინურ ვაქცინაზე ვნახეთ, რომ გაერთიანებულ ემირატებში სამი თვის შემდეგ კიდევ იკეთებენ უკვე მესამე დოზას, იმიტომ ვერ ქაჩავს. – რატომ? – ამას ნუ მეკითხებით! – გაერთიანებული ემირატებში შეეკითხეთ მკვლევარებს და საზოგადო ჯანდაცვის ექსპერტებს!
სამედიცინო პირბადეზე დაცვის კარგი საშუალება არ არსებობს!
ვირუსებს ახასიათებს მუტაცია, ეს ნორმალური პროცესია!
ხუმრობით ვთქვი, შეიძლება ქართული შტამიც იყოს, მეგრულიც, გურულიც და კახურიც… რაც ხდება ახლა ქვეყანაში, მეშინია, იმერული ვირუსიც არ დაგვემართოს… ვირუსის გავრცელებას სჭირდება ბევრი ხალხი, თუ არ იქნება ვირუსის გავრცელება, მუტაციაც არ იქნება. ალბათ თვითმიზანი გვაქვს, რომ გვქონდეს ჩვენი „ეროვნული შტამი!“
ერთი რამე ახასიათებს ამ შტამებს. გარკვეული მიზეზების გამო უფრო ძლიერი შტამი შთანთქავს მეორე შტამს. ბრიტანულმა შტამმა აჯობა ფრანგულ შტამს.
READ  ფრანგული მაკიაჟის ხრიკები
ინდური შტამი ვრცელდება უკვე ბრიტანეთში ძალიან აგრესიულად, ვინაიდან „ასტრაზენეკას“ ეფექტურობა არის მარტო 60%.
ვისაც გაქვთ ქრონიკული დაავადებები, აუცილებლად უნდა აიცრათ, რადგანაც კოვიდს ვერ გადაიტანთ.
თუ აიცრებით „ასტრაზენეკას“ ვაქცინით საქართველოში, დაცული ხართ 66%-ით, ვინაიდან ქვეყანაში გავრცელებული არის ბრიტანული შტამი, ინდური შტამის შემთხვევაში იქნება 60%.
ყველაფერი იქნება კარგად! დამშვიდდით, დაწყნარდით, შეიარაღდით სწორი ინფორმაციით!!!“ – გვესაუბრა პროფესორი, ორგანიზაცია – „აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე“ ხელმძვანელი, გიორგი ფხაკაძე.
ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტმა „საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ კანონში ცვლილებას მხარი დაუჭირა