მთავარიბლოგიკანადელი კოლეგები იმყოფებიან საქართველოში - აკრედიტაციის პროცესი ძალიან აქტიურ ფაზაში...
კანადელი კოლეგები იმყოფებიან საქართველოში – აკრედიტაციის პროცესი ძალიან აქტიურ ფაზაში…
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი, აკრედიტაცია კანადას წარმომადგენელი საქართველოში გიორგი ფხაკაძე საქართველოში ჩამოვიდა.
„აკრედიტაცია კანადა მსოფლიოს 40-მდე ქვეყანაში 15,000-მდე ორგანიზაციას დაეხმარა, რომ დანერგონ საერთაშორისო სტანდარტი თავიანთ სამედიცინო დაწესებულებებში“, – ამბობს გიორგი ფხაკაძე.
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ორგანიზაციის – „კანადა აკრედიტაციის“ ხელმძღვანელი გიორგი ფხაკაძე აცხადებს, რომ გადავდივართ რაოდენობრივ, ხარისხიან ჯანდაცვაზე, რათა ჯანდაცვა იყოს ხარისხიანი და კარგი.
მთავრობის დადგენილებით, 2025 წლის იანვრიდან ყველა სამედიცდინო დაწესებულება, რომელიც საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში მონაწილეობს, ვალდებული იქნება საერთაშორისო აკრედიტაცია გაიაროს.
2023 წლის ბოლომდე მათ დოკუმენტაციის გადაგზავნის პირველი ეტაპის ვადა ეწურებათ. ყველა სამედიცინო დაწესებულება მზადების აქტიურ ფაზაშია.
როგორია კრიტერიუმები და რას შეცვლის აკრედიტაციის ამ წესის შემოღება ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემაში?
პაციენტსა და თანამშრომელზე ორიენტირება, უსაფრთხოება, ხარისხისა და კლინიკური რისკის მართვა, ინფორმაცია და კომუნიკაცია, ბოლოს კი ხელმძღვანელობის პრაქტიკა, ეს ის კრიტერიუმებია, როლმლითაც მსოფლიოში მოქმედი ყველა კლინიკა საერთაშორისო აკრედიტაციას გადის.
მთავრობის დადგენილებით, ამ აკრედიტაციის მიღება საქართველოში მოქმედი ყველა საავადმყოფოსთვის სავალდებულო ხდება.
2023 წლის ბოლომდე კლინიკებს პირველი ეტაპის ბოლო ვადა აქვთ. ამ ხნის განმავლობაში მათ აკრედიტაციის გამცემ კომპანიასთან კონტრაქტის გაფორმება უნდა მოასწრონ.
„მაქსიმალურად ვცდილობ, თქვენამდე მოვიდეს ინფორმაცია, რომელიც თქვენ დაგეხმარებათ მიიღოთ სწორი გადაწყვეტილება ჯანდაცვის კუთხით, თქვენს ჯანმრთელობასთან დაკავშირებით.
ასევე ვცდილობ მოგაწოდოთ ინფორმაცია, რომელიც არის ხელმისაწვდომი საზოგადოებისათვის თქვენთვის ხელმისაწვდომ ენაზე“, – განაცხადა გიორგი ფხაკაძემ.
„საქართველოში საავადმყოფოებს ვეწვიე, სამედიცინო დაწესებულებების აკრედიტაციის პროცესი ძალიან აქტიურ ფაზაშია შესული.“ ამის შესახებ გიორგი ფხაკაძემ განაცხადა.
„ჩემი კანადელი კოლეგები იმყოფებიან საქართველოში, – კანადა აკრედიტაციის აღმასრულებელი დირექტორი და კანადა აკრედიტაციის ევროპის ხელმძღვანელი საქართველოში, ასევე აკრედიტაციის წარმომადგენელი საქართველოში გიორგი ფხაკაძე.
შეხვედრა გვქონდა პინეოში, რომელიც ორთაჭალაში მდებარეობს. ასევე საინტერესო შეხვედრა გვქონდა კონსილიუმ მედულას წარმომადგენლებთან, საავადმყოფო მდებარეობს საბურთალოზე. შეხვედრა გვქონდა ასევე ორი კლინიკის – „ჰერა“ და ნეონატოლოგიური ცენტრი N ქირონ – წარმომადგენლებთან, რომლებიც მდებარეობენ დიღომში.
ნეონატოლოგიური ცენტრი N ქირონ არის ძალიან სპეციალიზებული კლინიკა, რომელიც ზრუნავს პატარების გადასარჩენად. არ არის ძალიან ცნობილი საავადმყოფო, მაგრამ ძალიან ცნობილი დაწესებულებაა სპეციალისტების დარგში.
მე ვაკეთებ იმას, რაც მე ვიცი, ვაკეთებ იმას, რისიც ძალიან მჯერა.
აკრედიტაცია არის კიდევ ერთი სტიმული იმისათვის, რომ კლინიკებმა გააუმჯობესონ პირობები თქვენი ჯანმრთელობისათვის…“ – განაცხადა გიორგი ფხაკაძემ.
აკრედიტაცია კანადის პარტნიორები არიან: