მთავარიბლოგიავტოიმუნური დაავადების გაზრდილი რისკი SARSCoV2 ინფექციის / #COVID19 დიაგნოზის შემდეგ
ავტოიმუნური დაავადების გაზრდილი რისკი SARSCoV2 ინფექციის / #COVID19 დიაგნოზის შემდეგ
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი, აკრედიტაცია კანადას წარმომადგენელი საქართველოში გიორგი ფხაკაძე წერს:
„კვლევები აშშ-დან, გერმანიიდან, გაერთიანებული სამეფოდან, სამხრეთ კორეადან აჩვენეს ავტოიმუნური დაავადების გაზრდილ რისკს SARSCoV2 ინფექციის / #COVID19 დიაგნოზის შემდეგ.
ეს დასკვნები მხარს უჭერს ჰიპოთეზას, რომ გრძელი კოვიდ-ის ქვეჯგუფი შეიძლება გამოწვეული იყოს იმუნური შუამავლობით ანთებითი მექანიზმებით.“
#drpkhakadze #გიორგიფხაკაძე #accreditationge Giorgi Pkhakadze Accreditation Canada representative office in Georgia
Studies from #USA #Germany #UnitedKingdom #SouthKorea ALL showing increased RISK of #autoimmunedisease AFTER #SARSCoV2 infection / #COVID19 diagnosis. These findings support the hypothesis that a subgroup of #LongCOVID may be caused by #immune-mediated #inflammatory mechanisms.
USA: Chang R, Yen-Ting Chen T, Wang SI, Hung YM, Chen HY, Wei CJ. Risk of autoimmune diseases in patients with COVID-19: A retrospective cohort study. EClinicalMedicine. 2023 Feb;56:101783 https://lnkd.in/eGwNgqGJ
Germany: Tesch, F., Ehm, F., Vivirito, A. et al. Incident autoimmune diseases in association with SARS-CoV-2 infection: a matched cohort study. Clin Rheumatol42, 2905–2914 (2023) https://lnkd.in/eDQ9kV_n
United Kingdom: Syed, U., Subramanian, A., Wraith, D.C. et al. Incidence of immune-mediated inflammatory diseases following COVID-19: a matched cohort study in UK primary care. BMC Med21, 363 (2023) https://lnkd.in/edecQYnP
South Korea: Lim SH, Ju HJ, Han JH, et al. Autoimmune and Autoinflammatory Connective Tissue Disorders Following COVID-19. JAMA Netw Open. 2023;6(10):e2336120.