საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი, აკრედიტაცია კანადას წარმომადგენელი საქართველოში გიორგი ფხაკაძე საქართელოს ჯანდაცვის მინისტრს ზურაბ აზარაშვილს პასუხობს:
„ვეთანხმები მინისტრს, რომ განსაკუთრებული ნანდვილად არაფერი ხდება.
კოვიდის ახალი ვარიანტები დაფიქსირდა არ ართ ათეულ ქვეყანაში და ვხედავთ, რომ ახალი კოვიდის ვარიანტები ძირითადად 70 წელს გადაცილებულ ქრონიკული დაავადებების მქონე პაციენტებში რთულდება.
მდიდარი ქვეყნები დაზღვევის მიზნით დაიწყებენ მოსახლეობის ვაქცინაციას (ახალი ვაქცინით) სექტემბრის ბოლოსთვის. ღარიბი ქვეყნები კი პირბადესა და ლოცვაზე გადავიდნენ.
მთავარია, არანაირი განგაშის, პანიკის საფუძველი და საერთოდ, ამაზე განსაკუთრებული ყურადღება, როგორც ასეთი აღარც უნდა მახვილდებოდეს (ტურისტული სეზონია ბოლოს და ბოლის) და ზოგადად საზოგადოებაში დამატებითი სტრესის შემოტანას არ არის საჭირო. კოვიდი საქართველოში არის ერთი ჩვეულებრივი სეზონური (ყოველი 5-6 თვეში) ინფექცია და ახასიათებს გრძელი კოვიდი და ასევე პოსტ კოვიდი (ეს უკვე თავად იცით რაც არის).
მთავარია არ დაისტრესოთ…
ჯანმრთელობას გისურვებთ.“
ჯანდაცვის მინისტრმა ზურაბ აზარაშვილმა კოვიდს „ერთი ჩვეულებრივი სეზონური ინფექცია“ უწოდა.
ლინკი: https://www.accreditation.ge/post/%E1%83%99%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%9D%E1%83%9C%E1%83%90%E1%83%95%E1%83%98%E1%83%A0%E1%83%A3%E1%83%A1%E1%83%98-%E1%83%A9%E1%83%95%E1%83%94%E1%83%A3%E1%83%9A%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%A0%E1%83%98%E1%83%95%E1%83%98-%E1%83%A1%E1%83%94%E1%83%96%E1%83%9D%E1%83%9C%E1%83%A3%E1%83%A0%E1%83%98-%E1%83%95%E1%83%98%E1%83%A0%E1%83%A3%E1%83%A1%E1%83%98%E1%83%90-%E1%83%93%E1%83%90-%E1%83%9B%E1%83%90%E1%83%A1%E1%83%96%E1%83%94-%E1%83%A7%E1%83%A3%E1%83%A0%E1%83%90%E1%83%93%E1%83%A6%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%90-%E1%83%90%E1%83%A6%E1%83%90%E1%83%A0%E1%83%AA-%E1%83%A3%E1%83%9C%E1%83%93%E1%83%90-%E1%83%9B%E1%83%90%E1%83%AE%E1%83%95%E1%83%98%E1%83%9A%E1%83%93%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%9D%E1%83%93%E1%83%94%E1%83%A1
READ  „დღეიდან ყოველდღე ამაზე ვილაპარაკებ, არანაირი პოზიცია არ მინდა, არც მინისტრობა, არც სხვა რამ“