მთავარიბლოგიკოვიდისგან თავდაცვის 12 საშუალება – გიორგი ფხაკაძის რჩევები
კოვიდისგან თავდაცვის 12 საშუალება – გიორგი ფხაკაძის რჩევები
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, გიორგი ფხაკაძე საზოგადოებას მიმართავს და სიფრთხილისკენ მოუწოდებს. ის ამბობს, რომ ეპიდსიტუაცია საარჩევნო გარემოს ბრალია, რადგან, წესით, მეოთხე ტალღის პიკი უნდა დასრულებულიყო, რომ არა წინასაარჩევნო კამპანია და დღესაც 60 გარდაცვლილი არ უნდა გვყავდეს. ის გვირჩევს, რაკი ჩვენზე, ხალხზე არავინ ზრუნავს, თავას მივხედოთ თავს და შემდეგი რჩევები გავითვალისწინოთ:
1 არ ჩაეხუტოთ ერთმანეთს (კოცნაც გადადეთ ცოტა ხნით);
2 მოკლე მანძილზე ნუ გამოიყენებთ საზოგადოებრივ ტრანსპორტს და, საერთოდ, მაქსიმალურად მოერიდეთ საზოგადოებრივი ტრანსპირტით სარგებლობას;
3 საზოგადოებრივ ტრანსპორტში ნუ ლაპარაკობთ;
4 ტრანსპორტში კონდიციონერები გამორთული უნდა იყოს და ფანჯრები მაქსიმალურად ღია უნდა იყოს. ყველაზე უსაფრთხო ადგილი არის ღია ფანჯარასთან;
5 ტაქსიში “ორპირი გააკეთეთ” 2 ფანჯარა ღია 2 ფანჯარა ამოწეული;
6 შენობებში ცენტრალური კონდიცურება უნდა იქნას გამორთული და “ორპირი” უნდა იქნას შექმნილი, რათა რაც შეიძლება, მაქსიმალურად სუფთა ჰაერის ცირკულაცია ხდებოდეს;