5 ოქტომბერს მენინგიტის მსოფლიო დღე აღინიშნება.
ჯანმო-მ გამოაქვეყნა საგზაო რუკა 2030 წლისთვის მენინგიტის დასამარცხებლად. ეს დაავადება წარმოადგენს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მთავარ პრობლემას, რომელიც ყოველწლიურად აზიანებს არანაკლებ 2,5 მილიონ ადამიანს მთელს მსოფლიოში.
დაავადება მოიცავს მენინგების ანთებას – ეს არის ქსოვილები, რომლებიც გარს აკრავს თავის ტვინს და ზურგის ტვინს. ის შეიძლება გამოწვეული იყოს არაინფექციური პროცესებით (ავტოიმუნური დარღვევები, კიბო, წამლის რეაქციები) ან ინფექციური პროცესებით (ბაქტერიები, ვირუსები, სოკოები და ნაკლებად ხშირად პარაზიტები).
მენინგიტის გამომწვევი ინფექციების უმეტესობა შეიძლება გადაეცეს ადამიანიდან ადამიანზე.
სიკვდილი სულ რაღაც 24 საათში
მიუხედავად იმისა, რომ ვირუსული მენინგიტი შედარებით გავრცელებულია, მართლაც საშიშია ბაქტერიული წარმოშობის მენინგიტი, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს სიკვდილი სულ რაღაც 24 საათში. ბაქტერიული მენინგიტით დაავადებული მეათე ადამიანიდან დაახლოებით ერთი იღუპება.
მენინგიტის გამომწვევი ბაქტერიების უმეტესობა გადადის ცხვირში და ყელში.
დადგენილია, რომ ყოველწლიურად მსოფლიოში ბაქტერიული მენინგიტის 1,2 მილიონზე მეტი შემთხვევა ხდება და მკურნალობის გარეშე, სიკვდილიანობამ შეიძლება 70%-მდე მიაღწიოს. რაც კიდევ უფრო უარესია, ყოველი მეხუთე გადარჩენილმა ადამიანმა, შეიძლება განიცადოს მუდმივი გართულებები, როგორიცაა სმენის დაქვეითება, ნევროლოგიური ინვალიდობა ან კიდურის დაკარგვა.
მენინგიტის დროს პირველი სიმპტომები შეიძლება იყოს არასპეციფიკური და გრიპის სიმპტომებით, როგორიცაა ცხელება და ზოგადი სისუსტე. თუმცა, მალევე ჩნდება სხვა ნიშნებიც რასაც ყურადღება უნდა მივაქცოით: მაღალი სიცხე, ძლიერი თავის ტკივილი, ფოტოფობია, ღებინება, შეცვლილი ცნობიერება და კისრის კუნთების სიმტკიცე.
სიმპტომები შეიძლება მოულოდნელად გამოჩნდეს და სწრაფად გაუარესდეს, რამაც გამოიწვიოს კრუნჩხვები, კომა და სიკვდილი. მენინგიტის დიაგნოსტიკის ოქროს სტანდარტი არის ცერებროსპინალური სითხის გამოკვლევა – სითხე, რომელიც ცირკულირებს თავის ტვინისა და ზურგის ტვინის ღრუ სივრცეებში – და წელის პუნქცია .
მთავარია ვაქცინაცია
„მენინგიტის გარეშე სამყაროსკენ “ გადასვლა , როგორც ჯანმო-მ შემოგვთავაზა, მოიცავს სამი ძირითადი მიზნის მიღწევას. ერთის მხრივ, აღმოფხვრა ბაქტერიული მენინგიტის ეპიდემიები. მეორეც, ვაქცინაციის გზით შემცირდეს პრევენციული ბაქტერიული მენინგიტის შემთხვევების რაოდენობა 50%-ით და სიკვდილიანობის 70%-ით. და ბოლოს, ძალისხმევა უნდა განხორციელდეს ინვალიდობის შესამცირებლად და მენინგიტის შემდეგ ცხოვრების ხარისხის გასაუმჯობესებლად.
ამჟამად ბავშვებში ბაქტერიებით გამოწვეული მენინგიტის დიდი ნაწილის პრევენცია შესაძლებელია ვაქცინაციის გზით.