„ყველა ხუმრობაში ბევრი რაღაც არის სიმართლე. სიმართლე ნამდვილად არის ის, რომ არაერთი კვლევა ჩატარდა. პირველად განგაში ატეხეს ინდოეთში, იქ არის ძალიან ბევრი რეპროდუქციული კლინიკა, სადაც პირველად აღმოაჩინეს, რომ ვინც გადაიტანა კოვიდი (ყველაზე არ არის საუბარი) უშვილობის პრობლემა აქვთ.
რამდენიმე კვირის წინ დავწერე, ძალიან მიხაროდა, Johnson & Johnson-ის ვაქცინამ გაიარა დროებითი აკრედიტაცია აშშ-ის წამლის სააგენტოში, მაგრამ სამწუხაროდ, რაღაც პრობლემები აღმოჩნდა და აშშ-ის ჯანდაცვის ოფიციალურმა უწყებებმა Johnson & Johnson-ის ვაქცინის გამოყენების შეჩერების რეკომენდაცია გასცეს. ასევე შაჩერდა აქტივობები ევროპაში.
ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ინფორმაციაა ჩვენთვის. უნდა ვიცოდეთ, რომ ნებისმიერი პასუხისმგებლიანი ორგანიზაცია და კომპანია არის ღია და გამჭვირვალე. რამე პრობლემის შემთხვევაში ინფორმაცია არის საჯარო.
საქართველოში ისეთი კომპანებიდან უნდა შემოვიტანოთ წამლები, რომლებიც არიან გამჭვირვალე და არ დამალავენ ინფორმაციას. რაც მთავარია, ძლიერი მარეგულირებლის მიერ ექნება კონტროლი…“ – აცხადებს პროფესორი, ორგანიზაციის – „აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე“ – ხელმძვანელი გიორგი ფხაკაძე.
ვიდეო – https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=10160117033590579
აშშ-ის ჯანდაცვის ოფიციალურმა უწყებებმა Johnson & Johnson-ის ვაქცინის გამოყენების შეჩერების რეკომენდაცია გასცეს, მას შემდეგ, რაც გავრცელდა ინფორმაცია, ვაქცინაციის შემდეგ ექვს ადამიანს თრომბები განვითარდა. წერს Euronews-ი .
მანამდე ევროპის მედიკამენტების სააგენტომ გაავრცელა ინფორმაცია, Johnson & Johnson-ის ვაქცინით აცრის შემდეგ თრომბი ოთხ ადამიანს განუვითარდა.
აშშ-მა Johnson-ის მიერ წარმოებული ვაქცინის 6.8 დოზა მიიღო.