პროფესორი, ორგანიზაცია „აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე“ ხელმძვანელი გიორგი ფხაკაძე ამბობს:
„ერთგვარი შემაჯამებელი ანგარიშით მინდა წარვსდგე თქვენს წინ:
– რამდენიმე წუთის წინ დამთავრდა ონლაინ-შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობას ვღებულობდი, შეხვედრას რომელსაც ესწრებოდა გაეროს გენერალურ მდივანი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი, სხვადასხვა ქვეყნების და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, სულ 40 ადამიანი, რომლებიც მსოფლიო ჯანდაცვის სფეროში მოღვაწეობენ. დღეს წარვუდგინეთ ბოლო ანგარიში გაეროს გენერალურ მდივანს და ამით დასრულდა ჩემი თითქმის ექვსწლიანი მისია გაეროს გენერალური მდივნის მრჩეველთა საბჭოში მრჩევლის რანგში.
გაეროს გენერალურ მდივანს წარვუდგინეთ ხედვა, საით უნდა წავიდეს მსოფლიო ჯანდაცვა მომდევნო 2030 წლამდე. ჩვენ ვიყავით პირველი დამოუკიდებელი ექსპერტები, რომლებმაც გაეროს სისტემაში შარშან კოვიდის ანგარიში წარმოვადგინეთ.
სხვათა შორის, ჩემი ინიციატივით, დოკუმენტის ერთ-ერთ ნაწილში იყო საქართველოს ქეისიც. მოხარული ვარ, ჩვენი ქვეყნის შესახებ ბევრმა დონორმა და ქვეყანამ გაიგო. იქ საუბარი იყო კოვიდის პირველ ტალღაზე, რომელსაც ჩვენ კარგად გავუმკლავდით (მეორე ტალღის რა მოგახსენოთ) და ამ პირველი ტალღის გამოცდილება გავიზიარე სხვა ქვეყნებს.
გვაქვს შეცდომები, მაგრამ გვაქვს კარგიც, იმ კარგის წარმოჩენას ვცდილობ საზღვარგარეთ ყოველთვის. საქართველოში ჩვენებს ვაკრიტიკებ, – ნაკლები შეცდომები დაუშვან, გარეთ კი ყოველთვის ვცდილობ, ვაჩვენო, თითქოს საქართველოში ყველაფერი კარგად არის. ასეა საჭირო. ეს ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯია.“