მთავარიპროცედურარა ხდება ტვინში, როდესაც გული ჩერდება - მეცნიერთა კვლევა, რომელიც მათ ადამიანების...
რა ხდება ტვინში, როდესაც გული ჩერდება – მეცნიერთა კვლევა, რომელიც მათ ადამიანების გადარჩენაში დაეხმარება
კვლევა, რომელიც ჩაატარეს ნიუ-იორკის უნივერსიტეტის (NYU) გროსმანის მედიცინის სკოლის მეცნიერებმა 25 საავადმყოფოსთან თანამშრომლობით, ძირითადად დიდ ბრიტანეთში და აშშ-ში, შემდეგ გამოქვეყნდა ჟურნალში Critical Care.
ბევრმა გადარჩენილმა აღწერა თავისი “სიკვდილს მიახლოებული” გამოცდილება და აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ აშკარად უგონო მდგომარეობაში იყვნენ, მათ ნაწილობრივ იცოდნენ, რა ხდებოდა.
პაციენტების 40%-მა ასევე აღმოაჩინა, რომ მათი ტვინის აქტივობა ნორმალურად დაბრუნდა CPR-ის დაწყებიდან ერთი საათის განმავლობაში, რაც არის გულ-ფილტვის რეანიმაცია, რომელიც შექმნილია გულის გაჩერების შემდეგ მათი ამოქმედებისთვის.
პაციენტებმა, რომლებმაც კვლევაში მონაწილეობა მიიღეს, განმარტეს, რომ მათ უფრო კარგად იცოდნენ, თუ რა ხდებოდა ” სიკვდილის ახლოს”. პრაქტიკაში ისინი გრძნობდნენ სხეულისგან განცალკევებას, მაგრამ მოვლენებს ტკივილისა და ტანჯვის გარეშე აკვირდებოდნენ.
კვლევის ავტორების თქმით, მომაკვდავი ტვინი აშორებს ყველა ბუნებრივ ინჰიბიტორულ სისტემას და ეს მდგომარეობა ხსნის კარს რეალობის საინტერესო ახალი განზომილებებისკენ. ეს მოიცავს ყველა ნათელ მოგონებას, რომელიც დაცულია ადრეული ბავშვობიდან სიკვდილამდე; სინამდვილეში, როგორც ამბობენ, “მთელი შენი ცხოვრება შენს თვალწინ გადის” რამდენიმე წამში.
ავტორებმა განმარტეს, რომ ეს ახალი აღმოჩენა „ხსნის კარს სისტემატური კვლევისთვის იმის შესახებ, თუ რა ხდება, როდესაც ადამიანი კვდება“.
კომენტარები კვლევის ავტორებისგან
სემ პარნიამ, მედიცინის დოქტორის ასისტენტმა პროფესორმა NYU Langone Health-ში და NYU Langone-ის კრიტიკული კვლევის დირექტორმა, კვლევის ერთ-ერთმა ავტორმა, კომენტარი გააკეთა: „მიუხედავად იმისა, რომ ექიმები დიდი ხანია ფიქრობენ, რომ ტვინი მუდმივ დაზიანებას განიცდის დაახლოებით 10 წუთის შემდეგ, რაც გული წყვეტს ჟანგბადის მიწოდებას, ჩვენმა მუშაობამ აჩვენა, რომ ტვინს შეუძლია აჩვენოს ელექტრული აღდგენის ნიშნები დიდი ხნის განმავლობაში მიმდინარე CPR-ის დროს.
ეს არის პირველი მნიშვნელოვანი კვლევა, რომელიც ადასტურებს, რომ ეს მოგონებები და ტვინის ტალღების ცვლილებები შეიძლება იყოს ეგრეთ წოდებული სიკვდილის გამოცდილების უნივერსალური და საერთო ელემენტების ნიშნები“.
ეს არის მნიშვნელოვანი აღმოჩენა, რომელიც საშუალებას მისცემს ახალი ინტერვენციის პროცედურების შემუშავებას, რათა უფრო წარმატებით გადაარჩინოს ადამიანები, რომლებიც განიცდიან გულის შეტევას: ”ეს გამოცდილება,” განაგრძო მან, ”გვიჩვენებს ხედვას ადამიანის ცნობიერების რეალურ, ჯერ კიდევ ნაკლებად გააზრებულ განზომილებაში, რომელიც გამოვლინდა სიკვდილის გზით. შედეგებმა შესაძლოა ხელი შეუწყოს გულის გადატვირთვის ან ტვინის დაზიანების თავიდან აცილების ახალი გზების შემუშავებას, ასევე ტრანსპლანტაციაზე ზეგავლენას“.
READ  ახალი კვლევა - ზრდის ალცჰეიმერის რისკს, საზიანოა ტვინისთვის...
თუმცა, სხვა კვლევები ჩატარდება კლინიკური ცნობიერების ბიომარკერების უფრო ზუსტად განსაზღვრისა და გულის გაჩერების შემდეგ რეანიმაციის ფსიქოლოგიური ეფექტების გრძელვადიან მონიტორინგისთვის.
წყარო: