• აკონტროლოთ სხეულის წონა
• აირიდოთ სტრესული მდგომარეობა
იშემიური ინსულტი ტვინის ქსოვილის ნაწილის დაღუპვაა (ანუ თავის ტვინის ინფარქტი), რასაც არტერიის დახშობის შედეგად ამ ორგანოსთვის სისხლისა და ჟანგბადის არასაკმარისი რაოდენობით მიწოდება იწვევს.
• იშემიური ინსულტის მიზეზი არის არტერიის დახშობა სისხლის თრომბით ან ათეროსკლეროზის დროს ჩალაგებული ცხიმოვანი ნივთიერებით;
• სიმპტომები უეცრად ვლინდება. მათგან აღსანიშნავია: კუნთების სისუსტე, დამბლა, სხეულის ცალ მხარეს მგრძნობელობის დაკარგვა ან უცნაური შეგრძნებები, მეტყველების გაძნელება, ცნობიერების აბნევა, მხედველობის მოშლა, თავბრუხვევა, წონასწორობისა და კოორდინაციის დარღვევა;
• დიაგნოზი, როგორც წესი, სიმპტომებსა და გასინჯვის, გამოსახულებითი კვლევებისა და სისხლის ანალიზის შედეგებს ეფუძნება;
• მკურნალობისთვის გამოიყენება თრომბის დამშლელი მედიკამენტები ან სისხლის შედედების საწინააღმდეგო საშუალებები, ზოგჯერ ოპერაციაც, საბოლოოდ კი – რეაბილიტაცია;
• იშემიური ინსულტის შემდეგ პაციენტთა მესამედი სრულად ან საგრძნობლად მაინც გამოჯანმრთელდება.
READ  ჯანსაღი ცხოვრების წესი – დაიწყეთ დღეიდან
რა უნდა იცოდეთ თრომბოლიზისის შესახებ?
თრომბოლიზისი მკურნალობის თანამედროვე მეთოდია, რომლის საშუალებითაც თავის ტვინის სისხლძარღვებში ჩაჭედილი თრომბი იშლება. თრომბოლიზისით სისხლძარღვის რეკანალიზება ხდება, ანუ ხელს უწყობს თავის ტვინის დაზიანებულ უბანში სისხლის მიმოქცევის აღდგენას.
რა უნდა იცოდეთ თრომბექტომიის შესახებ?
თრომბექტომია ენდოვასკულური გზით ტარდება. წარმოადგენს მცირეინვაზიურ ჩარევას. ნეიროქირურგი ბარძაყის არტერიიდან მიდგომით კაროტიდული აუზიდან აცილებს იმ თრომბს, რომლითაც კონკრეტული სისხლძარღვია დახშული. ენდოვასკულური ჩარევის შედეგად სისხლის მიმოქცევის სრულფასოვანი აღდგენა ხდება.
სიმპტომები
სიმპტომები ხშირად უეცრად ვლინდება. ყველაზე მძიმე დაწყებიდან რამდენიმე წუთშია, რადგან იშემიური ინსულტი უცებ ვითარდება, სწრაფად პროგრესირებს და წუთების, საათების მანძილზე იწვევს ტვინის ქსოვილის სიკვდილს. შემდეგ, შემთხვევათა უმრავლესობაში, მდგომარეობა სტაბილურდება და დაზიანება სულ ოდნავ ან საერთოდ აღარ ღრმავდება. როცა ინსულტი აღარ პროგრესირებს 2-3 დღის განმავლობაში, მას ჩამოყალიბებული ეწოდება. სისხლძარღვის უეცარი დახშობა ემბოლიით ხშირად სწორედ ასეთ დაზიანებას იწვევს.
უფრო იშვიათად, სიმპტომები თანდათან ვითარდება. ამ დროს ინსულტი ნელ-ნელა მძიმდება რამდენიმე საათში ან 1-2 დღეში, ტვინის უფრო მეტი ქსოვილის დაღუპვასთან ერთად. ამას პროგრესირებადი ინსულტი ჰქვია. სიმპტომების პროგრესირება და დაზიანების გაღრმავება შიგადაშიგ ნელდება, რასაც მეტ-ნაკლებად სტაბილური პერიოდი მოჰყვება – დაღუპული ქსოვილის ზონის ზრდა ჩერდება და მდგომარეობა ცოტა უმჯობესდება. ინსულტის ამ სახეს, როგორც წესი, შევიწროებულ არტერიაში თრომბის წარმოქმნა იწვევს.
სიმპტომები მრავალნაირი შეიძლება იყოს, იმის მიხედვით, თუ რომელი არტერია დაიხშო და შესაბამისად, ტვინის რომელ ნაწილს დააკლდა სისხლი და ჟანგბადი. როცა შიგნითა საძილე არტერიის ტოტები ზიანდება (რომელთაც სისხლი კისრის წინა ნაწილის გავლით ტვინისკენ მიაქვთ), ყველაზე ხშირად ვლინდება: