მთავარიბლოგისაქართველოს ყველა მოქალაქე კერძო საავადმყოფოს მძევალია – გიორგი ფხაკაძე
საქართველოს ყველა მოქალაქე კერძო საავადმყოფოს მძევალია – გიორგი ფხაკაძე
გაეროს გენერალური მდივნის მრჩეველი ჯანდაცვის საკითხებში პროფესორი, გიორგი ფხაკაძე ქვეყანაში არსებულ კოვიდ ვითარებას აფასებს და ამბობს, რომ კორონავირუსის წინააღმდეგ ბრძოლაში კერძო კლინიკების ჩართვა აუცილებელია. ამის შესახებ მან „ტვ პირველის“ ეთერში ისაუბრა.
გიორგი ფხაკაძე აცხადებს, რომ საქართველოში კერძო საავადმყოფოები უარს აცხადებენ კორონავირუსით ინფიცირებული პაციენტების მიღებაზე. მისივე თქმით, სასწრაფოდ უნდა მოხდეს ყველა რეანიმაციული საწოლის ნაციონალიზაცია.
„საქართველოში ჩვენ გვაქვს გენერალიზებული ეპიდემია, რომელსაც ჩვენ ვერ ვაკონტროლებთ.
საქართველოს ყველა მოქალაქე არის კერძო საავადმყოფოს მძევალი. რომ იძახიან, საავადმყოფოებში საწოლი არ არის, როგორ არ არის? საქართველოში უფრო ბევრი საწოლია, ვიდრე საჭიროა. მაგრამ, კერძო საავადმყოფოებმა დაკეტეს თავის კარები და თქვეს, ჩვენ არ შევუშვებთ კოვიდიან პაციენტებს. რომ იძახიან არ გვაქვს რეანიმაციული საწოლები. კარგით რა…
დღეს გიორგობაა და მინდა მოგილოცოთ, მაგრამ რა უნდა მოგილოცოთ, ის რომ კერძო საავადმყოფოები აჯანყდნენ, რომ ფული უნდა გააკეთონ? საზღვარი ხომ აქვს ყველაფერს?
საქართველოში სახელმწიფო საავადმყოფოები თითქმის არ არსებობს. ყველა კერძოა. ამიტომ ვამბობდი, ყველა რეანიმაციული საწოლის ნაციონალიზაცია მოხდეს. მორჩა ლაპარაკი. ხალხი კვდება. იგივე მთავრობის ექსპერტებიც კი. არ დავასახელებ სახელს. არადა ჩემზე უკეთესად იცის, რომ 10000-მდე ინფიცირდება დღეში და გენერიზებული ეპიდემიაა ქვეყანაში. დამთავრდა არჩევნები, დამთავრდა პოლიტიკა, მიხედეთ ჯანმრთელობას.
ჩვენ ახლა ვდგავართ კატასტროფის წინაშე, კი არ გატყუებთ, ვართ კატასტროფაში, იმიტომ რომ ჩვენ ვარ მძევლები კერძო კომპანიების, რომლებმაც პრაქტიკულად ჩაკეტეს საავადმყოფოები, ჩაკეტეს ლაბორატორიები და ყიდიან ტესტებს და საწოლებს. ჩვენ ვართ ყველა მძევლები“, – განაცხადა გიორგი ფხაკაძემ “ტვ პირველთან”.