მთავარიUncategorizedშემოწმებული კლინიკების 20% რეანიმაციის სტანდარტებს ვერ აკმაყოფილებს
შემოწმებული კლინიკების 20% რეანიმაციის სტანდარტებს ვერ აკმაყოფილებს
საერთაშორისო აკრედიტაციის შესახებ ჯანდაცვის ასოციაციის წევრი კლინიკის ,,ჯეო ჰოსპიტალსის” წარმომადგენელი ნათია ნოღაიდელი საუბრობს:
„აკრედიტაცვიის გავლა საქართველოში კლინიკებისთვის ძალიან რთული არ იქნება. რა თქმა უნდა, მოგვიწევს ამ მიმართულებით მუშაობა.
აკრედიტაციის მოთხოვნის დაკმაყოფილება მოეთხოვება კლინიკებს, რომელთაც სურთ მიაწოდონ  მომსახურება სახელმწიფო პროგრამის, მათ შორის საყოველთაო ჯანდაცვის ფარგლებში.
პირველ რიგში მინდა აღვნიშნო, რომ ეს არის კარგად აპრობირებული მექანიზმი იმიტომ, რომ ბევრ ქვეყანაში აკრედიტაცია ნებაყოფლობითია, თუმცაღა როდესაც კლინიკას უნდა, რომ სახელმწიფოს მხრიდან მიიღოს დაფინანსება, დაფინანსდეს მათ მიერ წარმოებული სერვისები, ბევრ ქვეყანაში სავალდებულოა სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში გაიარო აკრედიტაცია, რომ გქონდეს ხარისხის გარე შეფასების მექანიზმი“
READ  საერთაშორისო აკრედიტაცია საქართველოში საკმაოდ წარმატებულად ინერგება ნეონატოლოგიური ცენტრი N ქირონ+-ში
ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტმა „საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ კანონში ცვლილებას მხარი დაუჭირა