„უამრავი ადამიანი მეკითხება, გიორგი ფხაკაძე თუ არის ამ მრჩეველთა საბჭოში – ჯანდაცვის სამინისტროს…
აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე“ ხელმძვანელი, პროფესორი გიორგი ფხაკაძე აცხადებს:
უამრავი ადამიანი დამიკავშირდა და შემეკითხა, გიორგი ფხაკაძე თუ არის ამ მრჩეველთა საბჭოში.
პასუხი: – არა. რატომ? არ ვიცი, ეს ჯანდაცვის სამინისტროს ჰკითხეთ.“
მისი თქმით, მრჩეველთა საბჭოში არიან, ძირითადად, კლინიცისტები (ექიმები),. ჯანდაცვის სისტემის და, განსაკუთრებით, ქართული ჯანდაცვის სისტემის მართვის სპეციალისტი იქ ვერ ვნახე (იქნებ გამომრჩა).
როგორც გიორგი ფხაკაძემ აღნიშნა, ჯანდაცვის სამინისტროს ჯერ კიდევ 2021 წელს წარვუდგინე ორი ძირითადი პროექტი, რომელიც მე წამოვიწყე 2020 წელს “აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე” ფარგლებში www.accreditation.ge :
„უწყვეტი სამედიცინო განათლების ქართულ რეალობასთან მორგებული სისტემა (ექიმებისთვის და ექთნებისთვის), და
სამედიცინო დაწესებულებების დამოუკიდებელი აკრედიტაციის სისტემა.
ეს პროექტები დაეხმარება, გააუმჯობესოს ჯანდაცვის სერვისების ხარისხი და რაც მთავარია დაეხმარება ჯანდაცვის რეალურ რეფორმას. ჩვენი ხელისუფლება ამისთვის აშკარად არ არის ჯერ მზად.
ორივე ეს პროექტი იქნა განხორციელებული საქართვრლოში და სრულიად ადაპტირებულია ქართულ რეალობასთან. და ეს “ამერიკული სტანდარტებით” დაბოლება იქნებ გვეყოს. საქართველოში ვართ და მივხედოთ რეალურ ქართულ პრობლემებს, სადაც არიან ქართველი ექთნები, რომლებმაც არ იციან ინგლისური და საშუალო ასაკი ქვეყანაში არის 60 წელი და საშუალო ხელფასი კი 300 ლარი თვეში. ქვეყანაში ერთ ექთანზე 2 ექიმი მოდის ,როცა 1 ექიმზე 2.5 ექთანი უნდა იყოს. ეს მარტო ერთი მაგალითია…
ინიციატივა/იდეა კარგია, მაგრამ, როგორც ყოველთვის, რეალურად საქართველოში ჩვეულებრივი მორიგი პიარია და მეტი არაფერი. კონკრეტული საქმეები ასე არ კეთდება.
უაზროდ ვკარგავთ დროს ….
ჯანმრთელობას გისურვებთ…“ – ამბობს გიორგი ფხაკაძე.
#drpkhakadze @drpkhakadze Dr Giorgi Pkhakadze Профессор Гиорги Пхакадзе
გიორგი ფხაკაძე YouTube-ზე https://youtube.com/c/GiorgiPkhakadze“
საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრსა და საზღვარგარეთ მოღვაწე ქართველ ექიმებს შორის, „მრჩეველთა საბჭოს“ ფორმატში, გამართული კონსულტაციების პირველი ნაწილი დასრულდა.
ზურაბ აზარაშვილი აშშ-სა და ევროპაში სამედიცინო მომსახურების ხარისხის, მისი ხელმისაწვდომობისა და სამედიცინო პერსონალის პროფესიული განვითარების მექანიზმების შესახებ არსებულ პრაქტიკას გაეცნო.
„ონლაინ“ შეხვედრებზე „მრჩეველთა საბჭოს“ წევრებმა, ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებს საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს და არსებული გამოწვევების დაძლევის გზებზე იმსჯელეს.
საზღვარგარეთ მოღვაწე ექიმებმა სამედიცინო პერსონალის უწყვეტი განათლების სისტემის, ექიმთა რესერტიფიცირებისა და პირველადი ჯანდაცვის მნიშვნელობაზე გააკეთეს აქცენტები.
„მრჩეველთა საბჭოს“ ფორმატში „ონლაინ“ კონსულტაციების მეორე ნაწილი უახლოს მომავალში გაიმართება, სადაც მხარეები კონკრეტულ სამოქმედო გეგმებზე იმსჯელებენ.
„მრჩეველთა საბჭო“ ჯანდაცვის მინისტრის ინიციატივით შეიქმნა. მისი წევრები მსოფლიოს წამყვან კლინიკებში მოღვაწე, სხვადასხვა სამედიცინო დარგის წარმატებული ექიმები არიან, რომლებიც საქართველოში სამედიცინო მომსახურების ხარისხისა და ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებაში მიიღებენ მონაწილეობას.