საქართველოს წარმომადგენლები ევროვიზია 2007 -იდან დღემდე
ევროვიზიას საქართველო 2007 წლიდან შეუერთდა და მას შემდეგ აქტიურად მონაწილეობს ევროპის ყველაზე პოპულარულ მუსიკალურ ღონისძიებაში. მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანას ჯერ გამარჯვება არ მოუპოვებია, არაერთი გამორჩეული და დასამახსოვრებელი გამოსვლა აქვს ჩაწერილი კონკურსის ისტორიაში.
2007 – სოფო ხალვაში
პირველი ქართველი მონაწილე იყო სოფო ხალვაში სიმღერით Visionary Dream, რომელმაც ნახევარფინალში მე-12 ადგილი დაიკავა და ფინალში ვერ გადავიდა.
2008 – დიანა ღურწკაია
დიანამ ევროვიზიაზე საქართველო პირველად ფინალში გაიყვანა სიმღერით Peace Will Come. მან საბოლოოდ 11-ე ადგილი დაიკავა.
2009 – ჯგუფი “Stephane & 3G”
საქართველომ პოლიტიკური კონტექსტის გამო გადაწყვიტა უარი ეთქვა კონკურსზე. ჯგუფი უნდა გამოსულიყო სიმღერით We Don’t Wanna Put In, თუმცა ტექსტის გამო დისკვალიფიკაცია მიენიჭა.
2010 – სოფო ნიჟარაძე
სოფო ნიჟარაძემ სიმღერით Shine ფინალში მე-9 ადგილი დაიკავა, რაც ერთ-ერთი საუკეთესო შედეგია საქართველოსთვის ევროვიზიის ისტორიაში.
2011 – ელდრინი
როკ-ჯგუფმა Eldrine კონკურსში სიმღერით One More Day ფინალში მე-9 ადგილი დაიკავა.
2012 – ანრი ჯოხაძე
სიმღერით I’m a Joker საქართველოს წარმომადგენელი ფინალში ვერ გადავიდა.
2013 – სოფო გელოვანი & ნოდიკო ტატიშვილი
დუეტმა სიმღერით Waterfall ფინალში გასვლა შეძლო და მე-15 ადგილი დაიკავა.
2014 – The Shin & მარიკო ებრალიძე
სიმღერა Three Minutes to Earth ფინალში ვერ მოხვდა.
2015 – ნინა სუბლატი
სიმღერით Warrior საქართველოს წარმომადგენელმა ფინალში მე-11 ადგილი დაიკავა.
2016 – ნიკა კოჩაროვი & Young Georgian Lolitaz
სიმღერამ Midnight Gold ფინალში გასვლა მოახერხა და მე-20 ადგილზე გავიდა.
2017 – თამარა გაჩეჩილაძე
სიმღერით Keep the Faith ფინალში გადასვლა ვერ მოხერხდა.
2018 – ჯგუფი “Iriao”
ჯგუფი Iriao ფინალში ვერ მოხვდა სიმღერით For You.
2019 – ოთო ნემსაძე
სიმღერით Keep on Going საქართველო კვლავ ნახევარფინალიდან ვერ გავიდა.
2020 – თორნიკე ყიფიანი
კონკურსი პანდემიის გამო გაუქმდა, თუმცა თორნიკე შეირჩა საქართველოს წარმომადგენლად.
2021 – თორნიკე ყიფიანი
ის კვლავ გამოვიდა სიმღერით You, თუმცა ფინალში ვერ გადავიდა.
2022 – ჯგუფი “Circus Mircus”
სიმღერით Lock Me In ჯგუფმა ფინალში გასვლა ვერ მოახერხა.
2023 – ირინა კეკელიძე (Iru)
სიმღერით Echo საქართველომ კვლავ ფინალში გადასვლა ვერ მოახერხა.
2024 – ნუცა ბუზალაძე
საქართველო წელს ნუცა ბუზალაძით წარდგება, რომელიც დიდ იმედებს უკავშირდება.
საქართველოს წარმომადგენლები ყოველწლიურად ცდილობენ ევროვიზიაზე წარმატების მიღწევას. ქვეყანა კვლავ აქტიურად მონაწილეობს კონკურსში, იმედით, რომ მომავალში საუკეთესო შედეგს მიაღწევს.
წელს კი საქართველოს ევროვიზიაზე წარადგენს მარიამ შენგელია სიმღერით “freedom” წარმატებას და გამარჯვებას ვუსურვებთ საქართველოს სახელით.