მთავარიუსაფრთხო მომსახურებაექთნის საქმიანობა რეგულირებული ხდება - სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარება მოუწევთ
ექთნის საქმიანობა რეგულირებული ხდება – სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარება მოუწევთ
ექთნის საქმიანობა რეგულირებული ხდება – როგორ გავზარდოთ პროფესიის მიმართ ინტერესი?
სტუმარი: ნათია ნოღაიდელი – Geo Hospitals • ჯეო ჰოსპიტალსი-ს სტრატეგიული განვითარების და ხარისხის დეპარტამენტის უფროსი
ექთნისა და მეანი ექთნის საქმიანობა რეგულირებული ხდება.
პარლამენტი „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ კანონში“ ცვლილებებს განიხილავს, რომელიც ექთნისა და მეანი ექთნის საქმიანობის რეგულირებასა და პროფესიული განვითარების მდგრადი სისტემის ჩამოყალიბებას ითვალისწინებს.
ჯანდაცვის სისტემაში მოქმედი ყველა ექთანი, მეანი ექთანი და ექთნის თანაშემწე 2025 წლის 1-ელ პიანვრამდე ვალდებულია ჯანდაცვის სამინისტროს შესაბამის რეესტრში დარეგისტრირდეს, 2025 წლის 1-ელი იანვრიდან კი ყველა ახლად კურსდამთავრებულს სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარება მოუწევს.
კანონი დაადგენს ასევე, თუ რა საგანმათლებლო ეტაპების გავლა მოუწეთ იმისთვის, რომ  გახდეს ექთანი. შემოდის ექთნის სხვადასხვა კატეგორიები განათლების დონიდან გამომდინარე კანონქვემდებარე აქტის დონეზე დადგინდება ასევე საექთნო სპეციალობები, როგორიც არის დადგენილი ექიმის პროფესიის კუთხით, მაგალითად ანესთეზოლოგიის ექთანი, პედიატრიის ექთანი და ა.შ.
ექთნები, ვინც დღეს სისტემაში მუშაობენ და აქვთ პროფესიული განათლების დამადასტურებელი დიპლომი, ანუ დამთავრებული აქვთ კოლეჯი, შესაბამისი დოკუმენტის სამინისტროში წარდგენის შემდეგ შეუძლიათ რეესტრში დარეგისტრირდნენ, რის საფუძველზეც ისინი 5 წლის ვადით შეძლებენ საქმიანობის გაგრძელებას. ექთნებისა და მეანი ექთნების გარდა რეგისტრაცია მათ თანაშემწეებს და ასევე იმ ადამიანებსაც შეეძლებათ, რომლებიც სისტემაში არ არიან დასაქმებული.
ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, დაახლოებით 20 ათასამდე ექთანია სისტემაში, რომელთაც რეგისტრაცია შეეხებათ.
რას ცვლის ექთნის საქმიანობის რეგულირება და პროფესიული განვითარების სისტემის შექმნა?
Geo Hospitals • ჯეო ჰოსპიტალსი-ს სტრატეგიული განვითარების და ხარისხის დეპარტამენტის უფროსი ნათია ნოღაიდელი საუბრობს ამის შესახებ:
„საექთნო პროფესია ჯანდაცვის სისტემის ხერხემალია და ექთანზე/ბებიაქალზე სამეანო მიმართულებაში გადის ჯანდაცვის სისტემის ხარისხი, პაციენტის ზედამხედველობა, მოვლა და ა.შ.
აქედან გამომდინარე ექთნის პროფესია ძალიან მნიშვნელოვანია და ექთნის მუდმივი პროფესიული განვითარება ჯანდაცვის სისტემისთვის ძალიან მნშვნელოვანია, ვინაიდან ექთანი არის ის ადამიანი, რომელიც მუდმივად იმყოფება ავადმყოფის საწოლთან და ამავდროულად სამედიცინო მომსახურების ხარისხი სწორედ ექთანთან და მის კვალიფიკაციასთან არის დაკავშირებული.
READ  როგორ მოვამზადოთ სახის ნიღაბი შვრიის ფანტელებისგან
აქედან გამომდინარე, კანონპროექტის მიღება მნიშვნელოვნად გაზრდის მათ კვალიფიკაციას და მოტივაციას, რათა მუდმივად სრულყონ თავისი ცოდნა, რაც ჯანდაცვის სისტემის ხარისხის გაუმჯობესების საწინდარია და ბუნებრივია, ეს აისახება საქართველოს მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე.
ჯანდაცვის სექტორში დაახლოებით 21 ათასი ექთანია დასაქმებლი. კანონპროექტზე მუშაობის დროს სწორედ ეს გავითვალისწინეთ, რომ არ ყოფილიყო დამატებითი ბარიერი, პირველ ეტაპზე პროფესიული განათლების ექთნების სერტიფიცირება განხორციელდება სწორედ მისი დოკუმენტაციის საფუძველზე. მისი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის აღიარების საფუძველზე ის მოხვდება შესაბამის რეესტრში და არ იქნება დამატებითი ბარიერი იგივე გამოცდის სახით, რომ მან მოიპოვოს სერტიფიცირებული ექთნის წოდება.
ეს არის უკვე ის ნაბიჯი, რომელიც სახელმწიფომ გადადგა, რათა მარტივად მოხდეს პირველ ეტაპზე ექთნების სერიტიფიცირება და ამის შემდგომ უკვე ექთანმა გამოცდაში მონაწილეობის საშუალებით მიიღოს აღნიშნული წოდება.
დღესდღეობით პროფესიული განათლება თავიდან ბოლომდე სახელმწიფოს მიერ ფინანსდება. პროფესიული განათლება ექთნის 3-წლიანი ციკლია. როდესაც უკვე გადავდივართ ექთნების პროფესიული განვითარების სისტემაზე, კარგი იქნება ამ მიმართულებითაც მხარდეჭერა დამსაქმებლების მხრიდან, სახელმწიფოს მხრიდან, რომ პირველ ეტაპზე, როდესაც ჩნდება ვალდებულება, რომ ექთანმა შემდეგი ხუთი წლის  შემდეგ კვლავ მოიპოვოს სერტიფიცირებული ექთნის წოდება, მათ უნდა დაადასტურონ გარკვეულ პროფესიულ აქტივობებში მონაწილეობის მოთხოვნები.