ხუთშაბათი, აპრილი 3, 2025
მთავარიჯანსაღი ცხოვრების წესისამედიცინო აქციერომელი ვიტამინების დეფიციტი აქვთ ყველაზე ხშირად მოზარდებს?ბი...
სამედიცინო აქციერომელი ვიტამინების დეფიციტი აქვთ ყველაზე ხშირად მოზარდებს?ბი…
მოზარდებში ვიტამინების ნაკლებობამ შეიძლება შეაფერხოს ორგანიზმის განვითარების ტემპი და გამოიწვიოს ჯანმრთელობის სერიოზული პრობლემები. ამის მთავარი მიზეზი არასრულფასოვანი კვებაა.
რომელი ვიტამინების დეფიციტი აქვთ ყველაზე ხშირად მოზარდებს?
D ვიტამინი
D ვიტამინი მნიშვნელოვანია სხეულის “სამშენებლო” ფუნქციისთვის. ასევე იმუნიტეტის ამაღლებისა და ჰორმონალური სისტემის ფუნქციონირების ნორმალიზებისთვის. დღესდღეობით ბავშვების უმეტესობა ატარებს დროს სახლში. ჭარბწონიან მოზარდებში ამ ვიტამინის დონე 50%-ით ნაკლებია, ვიდრე ნორმალური წონის მქონე თანატოლებში. D ვიტამინს უყვარს ცხიმის “რეზერვებში დამალვა”.
C ვიტამინი
C ვიტამინი მონაწილეობს კბილების, ძვლების, კოლაგენის სინთეზში, აქვს ანთების საწინააღმდეგო და ალერგიული მოქმედება. მონაწილეობს გლუკოზის სინთეზის პროცესში და ხელს უწყობს რკინის შეწოვას ორგანიზმში. ბავშვებს, რომლებიც არ მიირთმევენ ბოსტნეულს და ხილს, აქვთ C ვიტამინის დეფიციტი.
A ვიტამინი
A ვიტამინი საჭიროა, როგორც გოგონების, ისე ბიჭების იმუნიტეტისა და ჰორმონალური სისტემისთვის. უზრუნველყოფს ლორწოვანი გარსების დაცვას. გავლენას ახდენს ჭრილობების შეხორცებაზე. A ვიტამინის დეფიციტის მქონე მოზარდები ხშირად ავადდებიან და აქვთ კანის პრობლემები (აკნე, გამონაყარი, აკნე). გოგონებში პროგესტერონის დონე მცირდება.
B ჯგუფის ვიტამინები
ეს ვიტამინები პასუხისმგებელნი არიან ბავშვის ნერვულ მდგომარეობაზე და მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ ორგანიზმის ზრდაში. ამ ვიტამინის დეფიციტის დროს ბავშვს შეიძლება ჰქონდეს კრუნჩხვები და ჩხვლეტა ხელებსა და ფეხებში. შეიძლება გამოიწვიოს დაღლილობა, დეპრესია და კუნთების ტკივილი.