მთავარიჯანსაღი ცხოვრების წესისაშიშია თუ არა სეზონური ალერგია ...
საშიშია თუ არა სეზონური ალერგია …
რამდენად საშიშია სეზონური ალერგიები…
გადაცემაში „სტუმრად ექიმთან“ალერგოლოგ-იმუნოლოგი ნინო მჭედლიშვილი საუბრობს:
„სამწუხაროდ ალერგიას არ აქვს ასაკი. შეიძლება, ადამიანი მთელი ცხოვრება არ იყოს ალერგიული და ხანდაზმულ ასაკში გამოუვლინდეს ალერგია.
მაგალითად ბავშვთა ასაკში, სადღაც 3 წლამდე მთავარი ალერგენებია ძროხის რძე, კვერცხი, თევზი, პური ფქვილი, სოიო და არაქისი.  3 წლის ასაკიდან კვებითი ალერგიები პაციენტების 65%-ში იკარგება, 6 წლის ასაკისთვის კი ის უკვე 90%-ში აღარ გვხვდება. 3 წლის ასაკიდან წინა პლანზე მოდის ალერგიები გარემო-ფაქტორებზე. ადამიანს ადრეულ ასაკში კვებითი ალერგია თუ ჰქონდა, დიდი შანსია, რომ მოგვიანებით გარემო-ფაქტორებზეც განუვითარდეს ალერგიული რეაქცია. თავიდან ალერგია გამოიხატება ურტიკარიით, ქავილით, ატოპიური დერმატიტით, კანის აქერცვლით, ლოყების სიწითლით, ჭინჭრის ციებით და ა.შ. კვებითმა ალერგიამ შეიძლება სერიოზული ანაფილაქსიური რეაქციაც გამოიწვიოს. ასე რომ, როდესაც ბავშვებში ვიწყებთ დამატებით კვებას, აუცილებელია გავეცნოთ ოჯახურ ანამნეზს. ბავშვის რომელიმე მშობელს, ძმას ან დას თუ აქვს სერიოზული კვებითი ალერგიების ისტორია, მაღალ-ალერგიული პროდუქტების მიცემა სიფრთხილით უნდა მოხდეს. პრაქტიკაში გვქონია შემთხვევა, როდესაც იოგურტის პირველივე კოვზმა ხორხის შეშუპება გამოიწვია.
ერთ პროდუქტზე ალერგია არ ნიშნავს იმას, რომ ბავშვს სხვა საკვებ პროდუქტებზეც ექნება ალერგია. ხშირად მინახავს, რომ ბავშვს ეკრძალება მთელი რიგი პროდუქტების მიღება, რაც ბუნებრივია იწვევს მისი ფიზიკური განვითარების შეფერხებას და წონაში ჩამორჩენას. მნიშვნელოვანია ზუსტი დიაგნოსტიკა, რათა მივხვდეთ, რა ამოვიღოთ მენიუდან, რა დავტოვოთ და როგორ ვკვებოთ ბავშვი, რომ ის სრულფასოვნად განვითარდეს.
საშუალოდ 3 წლის ასაკიდან წინა პლანზე მოდის უკვე ალერგიები გარემო-ფაქტორებზე, მაგალითად მცენარეებზე, მტვრის ტკიპებზე, ნესტის სოკოს პორებზე და ა.შ.