მთავარიპროცედურადედის სისხლის ჯგუფმა, შეიძლება გავლენა მოახდინოს ბავშვის გონებრივ შესაძლებლობებზე
დედის სისხლის ჯგუფმა, შეიძლება გავლენა მოახდინოს ბავშვის გონებრივ შესაძლებლობებზე
სტენფორდის უნივერსიტეტის მეცნიერთა მიერ ჩატარებულმა კვლევამ დაადგინა, რომ დედის სისხლის ჯგუფს შეუძლია მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინოს მისი შთამომავლობის ინტელექტუალურ განვითარებაზე.
გამოქვეყნებული მონაცემებით, სისხლის პირველი ჯგუფის მქონე დედებს უფრო მეტი შანსი აქვთ, გააჩინონ მაღალი ინტელექტის მქონე ბავშვები.
სტატიას Planet Today აქვეყნებს.
დედის სისხლის ჯგუფმა შეიძლება გავლენა მოახდინოს ბავშვის გონებრივ შესაძლებლობებზე.
სამეცნიერო საზოგადოება დიდი ხანია ამტკიცებს, რომ გენეტიკური ფაქტორები გადამწყვეტ როლს თამაშობენ ბავშვის გონებრივი შესაძლებლობების ჩამოყალიბებაში. თუმცა, მკვლევარების აზრით, ბავშვის მომავალ განვითარებაზე გავლენას ახდენს დედის სისხლის ჯგუფიც.
მეორე სისხლის ჯგუფის მქონე დედები გამომგონებლებისა და პროგრამისტების მშობლები ხდებიან. მესამე სისხლის ჯგუფის ქალები ძალიან მგრძნობიარე და კრეატიული ბავშვების დედები არიან. ადამიანებს. IV ჯგუფის სისხლის მქონე დედები ხშირად აჩენენ მომავალ სპორტსმენებს.
მეცნიერებმა აღნიშნეს, რომ გენეტიკური ფაქტორები ბავშვის გონებრივ შესაძლებლობებზე გავლენის მხოლოდ 70%-ს განაპირობებს.
ექსპერიმენტში 1000-ზე მეტი საშუალო ასაკის ადამიანი მონაწილეობდა.
როგორც უნივერსიტეტის ექსპერტები აღნიშნავენ, „1“ სისხლის ჯგუფის მქონე დედებს აქვთ რამდენიმე გენეტიკური უპირატესობა, რაც ხელს უწყობს მათ შთამომავლობაში ინტელექტის უფრო მაღალი დონის ჩამოყალიბებას. კერძოდ, ასეთ დედებს დაორსულების ალბათობა შედარებით დაბალი აქვთ, რაც განაპირობებს უმაღლესი ხარისხის ემბრიონის შერჩევას.