მთავარიბლოგირა უნდა იცოდეთ ვარჯიშის რუტინის დაწყებისა და მისი სწორად გაგრძელებისთვის ✅️
რა უნდა იცოდეთ ვარჯიშის რუტინის დაწყებისა და მისი სწორად გაგრძელებისთვის ✅️
როგორ დავიწყოთ ვარჯიში – დამწყებთათვის გზამკვლევი:
რეგულარული ვარჯიში ერთ-ერთი საუკეთესო რამაა, რისი გაკეთებაც შეგიძლიათ თქვენი ჯანმრთელობისთვის. თუ რეგულარულად ივარჯიშებთ, მოკლე ვადაში დაინახავთ და იგრძნობთ დადებით ზეგავლენას თქვენს სხეულსა და კეთილდღეობაზე.
თუ აპირებთ ვარჯიშის დაწყებას, მაგრამ არ იცით საიდან დაიწყოთ, ეს სტატია თქვენთვისაა. აქ თავმოყრილია ის ინფორმაცია, რაც უნდა იცოდეთ ვარჯიშის რუტინის დაწყებისა და მისი სწორად გაგრძელებისთვის.
ვარჯიში დაგეხმარებათ გონებრივი ფუნქციის გაუმჯობესებაში, ქრონიკული დაავადებების რისკის შემცირებასა და წონის მართვაში.
აქვე წარმოგიდგენთ ვარჯიშის რამდენიმე ტიპს:
• აერობიკა (ცურვა, სირბილი, ცეკვა) უწყვეტი მოძრაობის ფორმა
• ძალოსნობა (საბრძოლო წვრთნა, პლიომეტრია, ძალოსნობა, მძლეოსნობა) ხელს უწყობს კუნთების სიმძლავრისა და სიძლიერის გაზრდას.
• კალისტენიკა (ლუნგები, ჩაჯდომები, აზიდვები და აწევები).
• მაღალი ინტენსივობის ინტერვალური ვარჯიში (HIIT). ამ ტიპის ვარჯიში მოიცავს მაღალი ინტენსივობის ვარჯიშის ხანმოკლე იმპულსების გამეორებას, რასაც მოჰყვება დაბალი ინტენსივობის ვარჯიშები ან დასვენების პერიოდები.
• სპორტული ბანაკები (აერობიკული ვარჯიშები და საბრძოლო წვრთნა).
• ბალანსი ან სტაბილურობა (პილატესი, ტაიჩის პოზები და სხეულის გამაძლიერებელი ვარჯიშები) კუნთების გასაძლიერებლად და სხეულის კოორდინაციის გასაუმჯობესებლად.
• მოქნილობა (იოგა და კუნთების დაჭიმვის ინდივიდუალური მოძრაობები) ხელს უწყობს კუნთების აღდგენას, მოძრაობის დიაპაზონის შენარჩუნებას და დაზიანებების თავიდან აცილებას.
ზემოაღნიშნული აქტივობების განხორციელება შესაძლებელია როგორც ცალკე, ასევე კომბინირებულად. მთავარია – სასურველი ტიპის ვარჯიში აირჩიო და შენი არჩევანით მიიღო სიამოვნება.