მთავარიბლოგიინტერვიუ ცნობილ მევიოლინე ბელა მახარაძესთან, რომელიც 18 დეკემბერს საქართველოში საქველმოქმედო კონცერტს გამართავს
ინტერვიუ ცნობილ მევიოლინე ბელა მახარაძესთან, რომელიც 18 დეკემბერს საქართველოში საქველმოქმედო კონცერტს გამართავს
მედიაჰოლდინგი ,,შენი,, გთავაზობთ ინტერვიუს ცნობილ მუსიკოს ბელა მახარაძესთან, რომელიც წლებია, გერმანიაში ცხოვრობს და 18 დეკემბერს საქართველოში საქველმოქმედო კონცერტს მართავს ✨️
ბელა ბერკემერ-მახარაძე, გერმანიაში მოღვაწე წარმატებული მევიოლინეა,  რომელიც თავის მუსიკოს მეუღლესთან უვე ბერკემერთან ერთად 24 წელია, ემსახურება ქართული კულტურის პოპულარიზაციას უცხოეთში.
მრავალი ტიტულისა და ჯილდოს მქონე მუსიკოსმა, თავის მეუღლესთან ერთად 2 წლის წინ გერმანიაში, კერძოდ, ქალაქ იბბენბიურენში, დააარსა მუსიკალური აკადემია. ის ასევე გახლავთ ქველმოქმედი, რომელიც აკეთებს ქართულ საქმეს და ეხმარება გაჭირვებულ ოჯახებს.
საქველმოქმედო კონცერტის შესახებ, რომელიც დეკემბერში გაიმართება, შეიტყობთ ინტერვიუდან:
ინტერვიუ ცნობილ მევიოლინე ბელა მახარაძესთან, რომელიც 18 დეკემბერს საქართველოში საქველმოქმედო კონცერტს გამართავს | შენი სილამაზე
– მე გახლავართ გერმანიაში მოღვაწე ქართველი მევიოლინე, ბელა ბერკემერი-მახარაძე. უკვე 24 წელია ვცხოვრობ გერმანიაში. აქ გავთხოვდი, ჩემი მეუღლე არის კომპოზიტორი, დირიჟორი და პიანისტი უვე ბერკემერი. უკვე 24 წელია, ჩვენ ერთობლივად ვატარებთ კონცერტებს. არა მხოლოდ გერმანიასა და საქართველოში, არამედ ევროპის მრავალი ქვეყნის მასშტაბით. ამ ბოლო დროს ხშირად მიწევს კონცერტების დამოუკიდებლად ჩატარება, რადგან ჩემს მეუღლეს ჯანმრთელობა ხელს არ უწყობს.
რომელი წლიდან ეზიარეთ მუსიკას?
– 5 წლის ვიყავი, როდესაც პირველად  ვეზიარე მუსიკას სოფელ ნატანებში, სამუსიკო სკოლაში. 9 წლიდან სცენაზე ვდგავარ, ბათუმის კამერულ და სიმფონიურ ორკესტრთან ერთად. 2 წელი ბათუმის სამუსიკო სასწავლებელში დავყავი, შემდეგი 2 წელი თბილისის ნიჭიერთა ათწლედში. ამას შემდეგ კონსერვატორიაში განვაგრძე სწავლა, 5 წლიანი ნაყოფიერი წლის განმავლობაში. მესამე კურსიდან უკვე ლიანა ისაკაძის სტიპენდიანტი ვიყავი.
გვიამბეთ თქვენი მიღწევებისა და ჯილდოების შესახებ…
– გახლავართ მრავალტიტულოვანი მუსიკოსი.  2018 წელს მივიღე ტიტული “წარმატებული ემიგრანტი ქალი”. 2019 მიღებული მაქვს ჯილდო ქართული ბრენდის რეპუტაციისა და ნდობისთვის. 2022 წელს, ჩემი მეუღლის თანადგომით, გავხსენი საკუთარი აკადემია გერმანიაში. 2024 წელს კი გადმომეცა საპატიო  წოდება ,,კულტურის დესპანი ” საქართველოსა და გერმანიას შორის კულტურული ურთიერთობების განმტკიცებაში შეტანილი წვლილისთვის.
– რას ნიშნავს თქვენთვის საქართველო?
– საქართველო ჩემი სიცოცხლეა. ვერ წარმომიდგენია ისეთი მონატრება, როგორიც უმრავლეს ემიგრანტებს აქვთ, როდესაც წლების განმავლობაში ვერ ჩამოდიან. მე ვერ გავუძლებდი ამხელა ტკივილს. ჯერ ჩამოსული არ ვარ და უკვე მენატრება. საქართველო ჩემთვის ჰაერია. ამიტომ ყველაფერს ვაკეთებ საქართველოსთვის, ჩამოვდივარ რომ გავაკეთო პროექტები და კონცერტები.