მთავარიბლოგირა არის ლიპოსაქცია
ლიპოსაქცია გულისხმობს ცხიმოვანი ქსოვილის ვაკუუმით მოშორებას. პროცედურა იძლევა სხეულის კონტურის კორექციის შესაძლებლობას, კანის დაზიანების გარეშე.
ცხიმოვანი ქსოვილი არის ორგვარი: ფუნქციონალური და სერეზერვო. ფუნქციონალური კანქვეშა ქსოვილი სხეულის ზედაპირზე თანაბრად ნაწილდება და განსაზღვრავს ქალის და მამაკაცის სხეულის ფორმას. გახდომისას აქვს სწრაფად შემცირების უნარი;  სარეზერვო ცხიმოვანი ქსოვილი წარმოადგენს უფრო ღრმად განლაგებულ ცხიმოვან გროვებს, რომელიც ლაგდება სხეულის განსაზღვრულ მიდამოში და ცვლის სხეულის მოხაზულობას ანუ კონტურს. გახდომისას მისის შემცირება უმნიშვნელოდ ხდება, რადგანაც სწორედ მათგან ხდება ყველაზე ბოლო ცხიმოვანი ქსოვილის განლევა.
ცხიმოვანი ქსოვილის განლაგება განისაზღვრება გენეტიკური წინასწარგანწყობით. წონის შემცირებისას, სხეულის მოხაზულობა რჩება უცვლელი. დიეტამ და ვარჯიშმა შეიძლება შეცვალოს გროვების სიდიდე, მაგრამ არა სხეულის კონტური.
ლიპოსაქციის საშუალებით,  შესაძლებელია ძალიან სწრაფად და ეფექტურად მოხდეს  ცხიმის მოშორება, პრობლემური ზონებიდან; სხეულის ნაწილებს შორის ნორმალური პროპორციის მიღება; სხეულის ფორმების გაუმჯობესება, რაც პაციენტს ანიჭებს ბედნიერებას და ცხოვრებას ქმნის ჰარმონიულს.
ლიპოსაქცია შეიძლება ჩატარდეს: ბარძაყის, მუხლის, წვივის, თეძოს, მუცლის, ზურგის, ყელის, სახის, მხრების და მკერდის არეში.
ლიპოსაქცია არ არის წონაში კლების ოპერაცია!ის მოწოდებულია სხეულის ფორმის კორექციისთვის. ოპერაციის ჩატარებისთვის ასაკობრივი შეზღუდვა არაა, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ ასაკის მატებასთან ერთად ქვეითდება კანის ელასტიურობა და ოპერაციის შედეგი არ არის ისეთი ეფექტური, როგორც ახალგაზრდა პაციენტებში. ლიპოსაქცია შეგვიძლია ვურჩიოთ პაციენტს , რომელსაც აქვს სხეულის ზოგიერთ მიდამოში ცხიმის ჭარბი დაგროვება, მაგრამ ამასთანავე შენარჩუნებული აქვს სეულის ნორმალური წონა და კანის ელასტიურობა. ლიპოსაქცია არ კეთდება ზოგადი გაცხიმოვნებისას და მოშვებული კანის ჩამოკიდებისას.
ოპერაციამდე 10 დღით ადრე არ შეიძლება ასპირინის და მისი შემცვლელების მიღება.  ოპერაცია არ ტარდება თუ პაციენტს აქვს გულსისხლძარღვთა დაავადებები ან შაქრიანი დიაბეტი.
ოპერაციამდე პაციენტს უტარდება გამოკვლევები, ქირურგი განსაზღვრავს წინასწარ ოპერაციის ზონებს. შესაძლოა გაკეთდეს კომპიუტერული მოდელირება.
გაუტკივარების მეთოდი და ოპერაციის ხანგრძლივობა:
ლიპოსაქცია ტარედება ადგილობრივი ანესთეზიით. შეიძლება ჩატარდეს ზოგადი ანესთეზიაც.
READ  „გვინდა „ფაიზერი“ – აი, მიტინგი რაზე უნდა მოაწყოთ. დადიხართ მიტინგებზე და რაც მოსათხოვია...“
პოსტოპერაციული გართულებები თითქმის არ აღინიშნება. ცუდ შედეგად შეიძლება ჩაითვალოს , როდესაც ცხიმოვანი გროვების მოშორების შემდეგ ვითარდება ჭარბი კანი _ კანის დაბალი ელასტიურობის გამო ან ცხიმოვანი ქსოვილის ჭარბად მოშორებისას.